Несреќи

  • Паднал од покрив на куќа: Гостиварец со тешки повреди итно пренесен на скопските клиники На Ургентното одделение во гостиварската Општа болница „Ферид Мурат“ вчера околу 17:30 часот бил донесен 42-годишниот Р.Ш. од Долна Бањица, кој  паднал од покрив на куќа во околното село Балиндол и задобил тешки телесни повреди ( скршеница на лев колк), информираат од СВР Тетово. Повредениот ги заменувал ќерамиидите на покривот, загубил ...
  • Додека сечел дрво, му паднала гранка врз глава Албански државјанин вчера починал од повреди откако на глава му паднала гранка додека сечел дрво со моторна пила. Според СВР Тетово, албанскиот државјанин К.Ц. ( 53 ) вчера претпладне во шумско подрачје во атарот на селото Лазарополе, во месноста „Јама“, сечел буково стебло со моторна пила. Во еден момент врз главата ...
  • Тешка сообраќајка меѓу две товарни возила, тешко повреден е едниот возач На регионалниот пат Градско-Прилеп вчера попладне се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно моторно возило „Волво“ со кавадаречки регистерски таблици управувано од Р.А. (41) и товарно моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од И.А.(48) од скопско Арачиново. „По незгодата двајцата возачи и сопатникот од возилото „Мерцедес“ М.Ј. (50) од Косово, ...
  • Возач е повреден откако камион се преврте кај Битола Во тешка сообраќајна несреќа кај Битола, повреден е возач. Според полицијата, вчера околу 16,10 часот на магистралниот пат Ресен-Битола, кај местото викано „Црвен” товарно моторно возило ,,мерцедес” со битолски регистерски таблици управувано од С.С.(61) од Битола се превртeло. Во незгодата С.С. се здобил со повреди, по што бил пренесен во Јавната ...
  • Кај Нерези е повреден тракторист Вчера на локалниот пат село Нерези – село Крушопек, Ф.М.(51) од село Крушопек, управувајќи трактор „ИМТ 533“, изгубил контрола и се превртел, информираат од МВР. Укажана му е лекарска помош во Градска општа болница „8 Септември“, каде му се констатирани тешки телесни повреди. Извор: https://lider.com.mk/hronika/kaj-nerezi-e-povreden-traktorist/
  • Несреќа при истовар – двајца работници итно пренесени на скопските клиники Двајца работници итно пренесени на скопските клиники. Како што информираат од МВР, вчера  во  22.13 часот во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“-Скопје, со повреди биле донесени М.З.(50) и П.О.(56), двајцата од Скопје, вработени во приватна фирма. При истовар на песок во кругот на фабриката „Железара“ од камион, се ...

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР
  • Mладите и БЗР- работа во кафуле https://youtu.be/33O0EWv_QDY Голем дел од младите работат во кафулиња, соочувајќи се со секојдневни ризици за кои не се свесни за последиците. Ова видео е направено токму да се подигне свеста кај младите за безбедни и здрави работни услови. Автор на краткото видео е Андријана Зафировска
  • Замор на работно место Чувството на умор или поспаност по продолжениот ментален или физички напор на работа е вообичаена појава. Заморот е сепак повеќе од само да се чувствувате уморни. Замор е акутна и / или хронична состојба, што може да доведе до ментална и / или физичка исцрпеност. Заморот ги спречува луѓето да функционираат во рамките на нормалните граници. ...
  • НАПО – серијал на кратки анимирани филмови за БЗР Напо, e aнимиран карактер во серија анимирани филмови. Обезбедува лесни вести и провокации за воведувањето на теми за безбедност и здравје при работа и превенција на ризици. Напо е типичен работник во било која индустрија или сектор. Често, тој е изложен на заеднички опасности и ризични ситуации на работното место. Сепак, активно е вклучен во идентификување ...

Archives