Несреќи

  • Македонски државјанин киднапиран и убиен во Авганистан – Индиски, малезиски и македонски државјанин беа киднапирани и убиени, а ги пронајдовме нивните тела”, изјави денеска портпаролот на началникот на на полицијата во Кабул Хашмат Станекаи. Портпаролот прецизира дека тројцата работеле во втората по големина компанија за храна и кетеринг во светот Содексо. Авганистански претставник соопшти дека нивните лични карти биле ...
  • Повредени двајца работници – машина паднала врз нив Двајца работници се повредени откако машина паднала врз нив. Според полицијата, вчера околу 19:30 часот во приватна фирма на улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје, Е.М. (37) од Скопје со виљушкар се доближил до товарно возило „сканиа“ со кавадаречки регистарски ознаки со цел да се истовари машина што била во камионот. Ја ...
  • Повреден мајстор во Кисела Вода Од градската општа болница „Св.Наум Охридски“ во МВР е пријавено дека кај нив бил донесен 28-годишниот Г.П.  од Агино Село, кумановско, вработен во приватна фирма. Додека вршел поправки на лифт во комплекс згради на булеварот Србија, лифтот ненадејно тргнал и  му нанел повреди на главата. Од страна на лекар, кај Г.П. ...
  • Тракторист е повреден во сообраќајка кај Неготино Едно лице било повредено вчера при сообраќајка помеѓу трактор и патнички автомобил во неготинско, информира денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Сообраќајната незгода била на регионалниот пат  Неготино – село Лакавица. – Тракторот марка „ИМТ 539“ со неготински регистарски броеви бил управуван од Ж.П.(65) од село Пепелиште неготинско, а патничкиот ...
  • Беровец починал од повреда при сечење борови Г.Ѓ. (51) од Берово вчера починал од повреди во пределот на главата што ги добил додека сечел борови во местото Ормане – Царев Дол. Како што соопшти МВР, несреќата се случила околу 12 часот. Г.Ѓ. бил со повеќе лица меѓу кои и неговиот син. Тие му пружиле помош, по што со ...
  • Сообраќајка помеѓу трактор и патнички автомобил Едно лице било повредено вчера при сообраќајка помеѓу трактор и патнички автомобил во неготинско, информира денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Сообраќајната незгода била на регионалниот пат  Неготино – село Лакавица. – Тракторот марка „ИМТ 539“ со неготински регистарски броеви бил управуван од Ж.П.(65) од село Пепелиште неготинско, а патничкиот ...

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР
  • Mладите и БЗР- работа во кафуле https://youtu.be/33O0EWv_QDY Голем дел од младите работат во кафулиња, соочувајќи се со секојдневни ризици за кои не се свесни за последиците. Ова видео е направено токму да се подигне свеста кај младите за безбедни и здрави работни услови. Автор на краткото видео е Андријана Зафировска
  • Замор на работно место Чувството на умор или поспаност по продолжениот ментален или физички напор на работа е вообичаена појава. Заморот е сепак повеќе од само да се чувствувате уморни. Замор е акутна и / или хронична состојба, што може да доведе до ментална и / или физичка исцрпеност. Заморот ги спречува луѓето да функционираат во рамките на нормалните граници. ...
  • НАПО – серијал на кратки анимирани филмови за БЗР Напо, e aнимиран карактер во серија анимирани филмови. Обезбедува лесни вести и провокации за воведувањето на теми за безбедност и здравје при работа и превенција на ризици. Напо е типичен работник во било која индустрија или сектор. Често, тој е изложен на заеднички опасности и ризични ситуации на работното место. Сепак, активно е вклучен во идентификување ...

Archives