Несреќа во Скопје – повредени пожарникари

Во 09,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на крстосницата од улица „Благој Стефковски“ и улица “Методија Андонов Ченто“ кај место викано “Триангла“ противпожарно товарно возило „ФАП“ сопственост на град Скопје, […]

повеќе

Гостување во економската емисија„Профит“ на Наша тв

Безбедни работници = профитабилни компании – Какви се активностите на Европската агенција за безбедност и здравје при работа за подигнување на важноста на безбедноста и здравјето при работа?- – Во која мера се слуша и […]

повеќе

Полицајци се повредиле при сообраќајка со комби на МВР

Во текот на вчерашниот ден на улицата „Ѓорче Петров“, се случила сообраќајна незгода меѓу комби „Фолксваген транспортер“ во сопственост на МВР и автомобил „голф“ со скопски регистерски таблици, управуван од 18-годишен возач од село Сарај. […]

повеќе

Кавадарци: 19 годишно момче тешко се повредило управувајќи виљушкар

Деветнаесетгодишен кавадарчанец се повредил денеска управувајќи виљушкар во Росоманско, потврди за МИА портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски. Повредениот е пренесен во Општата болница во Кавадарци каде му е контатирана тешка телесна повреда. По  укажаната медицинска помош, […]

повеќе

Несреќа на подготовките за “Пивофест”

Работник се здоби со тешки телесни повреди откако падна од голема висина, при монтирањето на штандовите за претстојната манифестација “Пивофест”. Според информациите од очевидци, работникот бил при свест до доаѓањето на Брзата медицинска помош. Поради […]

повеќе

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА – Студија

СТУДИЈА ЗА БЗР Во рамките на проектот – Зголемување на капацитетите и зајакнување на улогата на регионалните граѓански организации за подобрување на работните услови и дијалог со државните институции, Македонско здружение за заштита при работа изготви […]

повеќе

Дрвокрадци повредиле полицаец при бегство со џип

Еден полицаец е повреден откако непознат сторител со џип се насочил кон полициска патрола која вршела контрола за нелегална сеча на дрва во гостиварска Долна Бањица. Според СВР Тетово, утрово околу два часот полициски службеници […]

повеќе

Градежен работник од Куманово тешко повреден по пад од куќа

Машко лице со тешки телесни повреди вчера завршило на скопските клиники, откако паднало од куќа во изградба на улицата „Денко Драганов“ во Куманово. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, во 12:50 […]

повеќе

Работник загинал во фабрика во тетовското село Порој

Работник загинал во фабрика во тетовското село Порој. Според полицијата, вчера во 15:53 часот во Полициската станица Тетово од Клиничка болница Тетово било пријавено дека кај нив било донесено починато лице. Полицајците констатирале дека се […]

повеќе

ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО НА РАБОТИЛНИЦА НА ТЕМА: Потреба за Законски измени или нов Закон за безбедност и здравје при работа

Македонското здружение за заштита при работа, како член на Националниот совет преку свој претставник на здружение на стручни лица за безбедност при работа, започна со организирање на обука во која е предвидена и работилница за […]

повеќе

Се превртел камион со сладолед во Војник, возачот полесно повреден

Едно лице е полесно повредено во сообраќајна несреќа на магистарлниот пат Куманово-Крива паланка, во селото Војник, кога се превртел камион кој превезувал сладолед. Повредениот, триесет и осумгодишен возач од Студеничани, скопско, бил пренесен со возило […]

повеќе