Несреќи

  • Еден повреден при пожарот во клубот ,,Станица 26″ Еднo лице се здобилo со изгореници при пожарот кој избувна на клубот ,,Станица 26″ во центарот на Скопје. Полицијата информира дека станува збор за работник кој бил ангажиран да изврши ситни поправки на покривот. Тој се здобил со мали изгореници и отишол во Ургентен центар-Скопје, каде му се констатирани телесни ...
  • Повреден работник кој работел на објект на МВР На 19.09.2018 година во 12.24 часот во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје бил  донесен повреден О.П.(54) од Пробиштип. Тој се здобил со повреди при извршување работни задачи во објектот на МВР на Солунска глава, а бил ангажира од приватна фирма. Се преземаат мерки за расчистување на ...
  • Повреден работник при изведување на градежни работи Вчера во 10.05 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека при изведување на градежни работи, остранување на метална бодликава жица, на улица Теодосија Паунов во Кочани, Д.Ј.(43) од Скопје, вработен во фирма од Скопје, се здобил со тешки телесни повреди. По укажаната лекарска помош во Јавната здравствена установа Кочани, тој ...
  • Маж тешко повреден, паднал од камион на „Македонија пат“ кај Демир Капија Вчера околу 10.10 часот на магистралниот пат А-1, кај место викано „Св.Петка“ во правец кон Демир Капија, Ж.Ј.(55) од село Марена паднал од приколка на товарно возило „Нисан“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на „Македонија пат“, управувано од Ј.А.(52) од село Ѓопчели. Ж.Ј. паднал во моментот кога возилото излегувало од земјена ...
  • Камион излетал од пат, возачот загинал Возач на камион загинал, а сопатник бил повреден кога камионот во кој се возеле излетал од патот и удрил во дрво, вчера на регионалниот пат Прилеп-Кичево. Според полицијата, животот го загубил Р.З.(60) од селото Самоков, Македонски Брод. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случичила во 12.05 часот, во атар на селото Русјаци. Камион ...
  • НЕСРЕЌА ВО СКОПСКА ПЕКАРА: Повредено 21-годишно момче Дваесет и едногодишниот Б.И. е повреден во еден час по полноќ откако количка натоварена со леб со која влегол во лифт во пекара на „Груица Војвода“ во Скопје,  се превртела и го потиснала. МВР информира дека повредениот е пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош. Се преземаат мерки за расчистување ...

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР
  • Mладите и БЗР- работа во кафуле https://youtu.be/33O0EWv_QDY Голем дел од младите работат во кафулиња, соочувајќи се со секојдневни ризици за кои не се свесни за последиците. Ова видео е направено токму да се подигне свеста кај младите за безбедни и здрави работни услови. Автор на краткото видео е Андријана Зафировска
  • Замор на работно место Чувството на умор или поспаност по продолжениот ментален или физички напор на работа е вообичаена појава. Заморот е сепак повеќе од само да се чувствувате уморни. Замор е акутна и / или хронична состојба, што може да доведе до ментална и / или физичка исцрпеност. Заморот ги спречува луѓето да функционираат во рамките на нормалните граници. ...
  • НАПО – серијал на кратки анимирани филмови за БЗР Напо, e aнимиран карактер во серија анимирани филмови. Обезбедува лесни вести и провокации за воведувањето на теми за безбедност и здравје при работа и превенција на ризици. Напо е типичен работник во било која индустрија или сектор. Често, тој е изложен на заеднички опасности и ризични ситуации на работното место. Сепак, активно е вклучен во идентификување ...

Archives

Hits: 26203