Несреќи

 • Почина градежен работник по пад од скеле
  Градежен работник од Велес паднал од скеле при изведување градежни работи и починал од здобиените повреди. 
  Според информацијата од СВР Велес, ...
 • Кумановчанец почина собирајќи слама

  Во кумановското село Лопате, вчера попладне во 16 часот и 30 минути, 49-годишниот Н.Ф. од селото загинал во страшна несреќа. несреќниот кумановчанец собирајќи слама во сопствената ...

 • Шумски полицаец прегазен со трактор во ресенско Избиште

  Шумски полицаец е повреден претпладнево околу 10:30 часот во атарот на ресенското село Избиште, во обид за спречување нелегална сеча и транспорт на дрва.

  Како што соопшти СВР-Битола, настанот ...

 • Тешко повреден градежен работник

  Градежен работник паднал и тешко се повредил додека работел на изградба на куќа во Черкеско село.

  Несреќата се случила вчера околу 9 часот, кога М.М.(20) од липковското село Оризаре, при извршување на градежни работи паднал.

  По укажаната медицинска помош во болницата во Куманово, поради сериозноста на повредите со возило ...

 • Истоварал жито, паднал и починал
  Бизарна несреќа во Македонија, истоварал жито, паднал и починал. Полицијата денеска информира дека во 15 часот и 15 минути во Прилеп, во фабриката „Жито“-Прилеп, при истовар ...
 • Брутална тепачка во охридска болница – вработен тешко повреден

  Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична ...

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР
 • Замор на работно место

  Чувството на умор или поспаност по продолжениот ментален или физички напор на работа е вообичаена појава. Заморот е сепак повеќе од само да се чувствувате уморни.

  Замор е акутна и / или хронична состојба, што може да доведе до ментална и / или физичка исцрпеност. Заморот ги спречува луѓето да функционираат во рамките на нормалните граници. ...

 • НАПО – серијал на кратки анимирани филмови за БЗР

  Напо, e aнимиран карактер во серија анимирани филмови. Обезбедува лесни вести и провокации за воведувањето на теми за безбедност и здравје при работа и превенција на ризици.
  Напо е типичен работник во било која индустрија или сектор. Често, тој е изложен на заеднички опасности и ризични ситуации на работното место. Сепак, активно е вклучен во ...

 • Кревање на терет на работа

  Кревање на предметите е честа активност на многу работни места. Ако не се прави правилно, голема е можноста да бидете повредени додека ги подигнувате предметите на работа. Во ова видео, ние ќе ви покажеме некои добри техники за кревање и ќе споделиме неколку совети кои ќе ви помогнат да го минимизирате ризикот од повреда.

  https://www.youtube.com/watch?v=qP5nyfTDbfE

Archives