In memoriam- Проф. Д-р Тодор Kралев

  Aсистент на Машинскиот факултет во Белград (1971-1972) и на Економскиот институт во Скопје (1973–1974), наставник на Машинскиот и на Електротехничкиот факултет во Скопје од 1975 година, ангажиран наставник и на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје […]

повеќе

Меѓународна Организација на Трудот одбележува 100 години постоење

2019 година е година во која Меѓународната организација на трудот одбележува 100 години од постоењето. На линкот подолу имате пристап до нивната страна каде што можете да добиете повеќе информации за овој јубилеј. www.ilo.org/100 Hits: […]

повеќе

Студиска посета EU OSHA, Билбао

Почитувани, Македонското здружение за заштита при работа, во период од 01 – 05 април 2019 година, организира студиско патување со цел стекнување на знаење и поврзување на професионалците од Балканот со претставници од земјите од […]

повеќе

Еден загинат, тројца повредени – експлозија на плинска боца предизвика пожар во центарот на Скопје

Трагедија во Скопје. 25 годишно момче загина во стравотниот пожарот што околу пладне избувна во центарот на градот, зад трговскиот центар Рамстор. Се запали дуќан за гуми. Експлозија на боца била причина за пожарот каде […]

повеќе

Нова студија на системи за рано предупредување за професионални болести

Нова студија на системи за рано предупредување за професионални болести Системите за предупредување и надзор можат да понудат рано предупредување за нови и итни ризици и болести поврзани со работата на учесниците и креаторите на […]

повеќе

ЗАГИНА ПОЖАРНИКАР ПРИ ГАСЕЊЕ НА ОПОЖАРЕН ОЏАК ВО ШТИП

Пожарникарот Ѓорѓи Џонов ( 57 ) загинал при гасење на опожарен оџак на зграда на улицата Солидарност во штипската населба  Автокоманда. Несреќата се случила вечерва околу 18 часот кога на повик дека оџакот исфрлал црн […]

повеќе

Полицаец загина во железничка несреќа кај Хиподром

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека товарен воз што сообраќал од Табановце кон Скопје изутинава во 5.50 минути удрил во возило „фолксваген венто“ сопственост на МВР. Воизлото го управувал А.Б. полициски службеник во Полициската […]

повеќе

Повреден камионџија на автопатот Велес – Скопје

Вчера околу 17.30 часoт на автопатот Велес – Скопје, после наплатната станица „Отовица“, Д.В.(27) од Скопје управувајќи камион „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки удрил во ограда. По незгодата со возило на Итна помош Д.В. е […]

повеќе