Прегазен од трактор при изведување земјоделски работи

  Жител на росоманското село Трстеник на возраст од 54 години се здобил со тешки телесни повреди, откако бил прегазен од трактор при изведување земјоделски работи во текот на вчерашниот ден, информираше денеска Верољуб Додевски, […]

повеќе

Почина градежен работник по пад од скеле

Градежен работник од Велес паднал од скеле при изведување градежни работи и починал од здобиените повреди.  Според информацијата од СВР Велес, околу 9 часот 69-годишниот Д.М. од Велес изведувал градежни работи на куќа која се […]

повеќе

Кумановчанец почина собирајќи слама

Во кумановското село Лопате, вчера попладне во 16 часот и 30 минути, 49-годишниот Н.Ф. од селото загинал во страшна несреќа. несреќниот кумановчанец собирајќи слама во сопствената нива, паднал од тракторска приколка на која бил качен […]

повеќе

Шумски полицаец прегазен со трактор во ресенско Избиште

Шумски полицаец е повреден претпладнево околу 10:30 часот во атарот на ресенското село Избиште, во обид за спречување нелегална сеча и транспорт на дрва. Како што соопшти СВР-Битола, настанот се случил кога седум полицајци од шумската полиција […]

повеќе

Тешко повреден градежен работник

Градежен работник паднал и тешко се повредил додека работел на изградба на куќа во Черкеско село. Несреќата се случила вчера околу 9 часот, кога М.М.(20) од липковското село Оризаре, при извршување на градежни работи паднал. […]

повеќе

Истоварал жито, паднал и починал

Бизарна несреќа во Македонија, истоварал жито, паднал и починал. Полицијата денеска информира дека во 15 часот и 15 минути во Прилеп, во фабриката „Жито“-Прилеп, при истовар на жито од товарно моторно возило, на 45-годишниот М.И. […]

повеќе

Брутална тепачка во охридска болница – вработен тешко повреден

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 24-годишниот Б.З. од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти мај оваа […]

повеќе

Превртен полициски автомобил на патот Штип-Радовиш- повредени четворица полицајци

Вчера, околу 15 часот и 10 минути , на магистралниот пат Штип-Радовиш, пред село Чифлик,  се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Ландровер“, сопственост на МВР-ЕБР, управувано од 37 годишен полициски службеник, излетало […]

повеќе

Камионџија тешко повреден додека менувал гума

Вчера околу 15.20 часот во Штип, на локален пат во близина на железничката пруга Штип-Скопје на место викано „Ежово Брдо” е повреден Д.Т.(33) од Куманово, вработен како возач на камион-влекач на полуприколка сопственост на ДПГУ […]

повеќе

Тешко повреден градежен работник

Вчера од Ургентен центар Скопје, било пријавено дека Л.Т.(51) од Куманово, бил донесен со тешки телесни повреди. Л.Т. вработен во фирма “Бауер“, бил донесен со тешки телесни повреди ,во пределот на граден кош, здобиени на работно […]

повеќе

Пожар во РЕК, еден повреден

Денес нешто после 13 часот, при рутинска манипулација на 6 киловолтната постројка на блок 1 на РЕК Битола, поради ненамерна човечка грешка, дојде до пожар на дел од кабловските системи,кој со навремена интервенција на надлешните […]

повеќе

Петорица војници на АРМ повредени во сообраќајна несреќа

Петмина припадници на Армијата на Република Македонија (АРМ) се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во 12.30 часот на автопатот Велес – Скопје. Според МВР, сообраќајната несреќа се случила во близина на наплатната […]

повеќе