Затвореник нападнал надзорник, повреден завршил на Клиника

Вчера околу 13 часот, било пријавено дека во Казнено-поправната установа Идризово, при вршење служба во амбулантното одделение, надзорникот Ѓ.Д. (33) бил физички нападнат од осуденикот С.А. (33). На Ѓ.Д. му била укажана лекарска помош во комплексот […]

повеќе

Повреден работник кој работел на санација на канализација во Св. Николе

На 31.10.2018 година околу 14.00 часот на улица ,,Вера Циривири“ во Свети Николе, при санација на канализациона мрежа, работникот С.Г.(63) од Свети Николе во Јавното комунално претпријатие „Комуналец“  се здобил со повреди. Увид на местото […]

повеќе

Повреден работник во рудникот Саса

Работник бил повреден вчера во рудникот Саса – Македонска Каменица. Како што соопшти МВР, вчера во 05.20 часот во Полициското одделение Македонска Каменица, вработен во рудникот Саса пријавил дека околу 03.30 часот во јама во […]

повеќе

Еден загинат, четири лица повредени: Комбе со вработени се преврте кај „Јасен“, му откажале сопирачките

Млад човек, вработен во јавното претпријатие „Јасен“, утрово управувајќи со службено возило, откако му откажале сопирачките, загинал на лице место. Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место на тешката […]

повеќе

Во беровско загинат во тракторска несреќа

Според полциискиот билтен, трагедијата се случила околу 1 часто по полноќ во саботата, кога 22-годишник управувајќи трактор во селото .Двориште-Берово, изгубил контрола и паднал во провалија. Во кабината на тракторот бил и негов 34-годипшен соселанец. […]

повеќе

Несреќа во рудникот Тораница: Има повредени рудари

Двајца рудари кои работеле во рудникот Тораница вчера околу 14.40 часот биле со повреди донесени во Здравствниот дом Крива Паланка за укажување на лекарска помош. Како што информираат од полицијата се работи за лицата В.М.(41) […]

повеќе

Повреден работник при товарење градежна машина

Гостиварец задобил повреди на р’бетот при пад додека на камион се товарала градежна машина. Според СВР Тетово несреќата се случила вчера околу 10:45 часот на градилиште во близина на мавровската крстосница на магистралниот пат Гостивар […]

повеќе

Автомобил удри во трактор

Во сообраќајна незгода во која се судриле патничко моторно возило „Ауди“ со скопски регистерски таблици, управувано од 31-годишниот Ф.А. од село Буковиќ-скопско и трактор „ИМТ“ со скопски регистерски таблици на кој била прикачена приколка, управуван […]

повеќе

Се превртел камион што превезувал овци, возачот повреден

Во сообраќајна несреќа која се случила на магистралниот патен правец Гостивар-Кичево, околу 12 часот едно лице е полесно повредено, а сообраќајот се одвива отежнато поради присуство на овци кои се движат по коловозот. Од полицијата […]

повеќе

Фатална несреќа во струмичко: Возрасен маж се превртел со трактор, починал на лице место

Вчера во СВР Струмица било пријавено дека околу 18.30 часот кај место викано „Голаш“ над село Костурино, струмичко, К.М. (64) од село Костурино се превртел од трактор и починал на местото. Увид на местото извршила […]

повеќе

Тешко повреден работник во Гостивар: Паднал од 4 метри височина, префрлен во Скопје на Клиника

Вчера околу 11,00 часот било пријавено дека во село Беловиште, гостиварско, Н.А.(25) од Гостивар, при работа на куќа сопственост на Џ.Д., се лизнал од скалата на која стоел и паднал на бетонската подлога во висина […]

повеќе

Во Гостиварско повредени дрвосечач и градежен работник

Во изминатото деноноќие во гостиварско се регистрирани два случаи на повреда при работа. Во едниот повреден е дрвосечач, а во вториот, тешко повреден е градежен работник. Според СВР Тетово, вчера А.И. (48) од од долнореканското […]

повеќе