Повредени двајца работници – машина паднала врз нив

Двајца работници се повредени откако машина паднала врз нив. Според полицијата, вчера околу 19:30 часот во приватна фирма на улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје, Е.М. (37) од Скопје со виљушкар се доближил до товарно возило „сканиа“ со кавадаречки регистарски ознаки со цел да се истовари машина што била во камионот.

Ја товариле машината во виљушкарот и ја врзеле со колан. Откако го паркирал виљушкарот, се доближиле двајца возачи од друга приватна фирма. При обид да ја истовараат, машината паднала врз нив. Со возило на Итна медицинска помош Н.И.(43) од тетовското село Требош е префрлен во Ургентен центар при комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје каде што му биле констатирани тешки телесни повреди.

 

Вториот возач – С.С. (60) од селото Мала Речица е префрлен во Градска општа болница „8 Септември“ и кај него биле констатирани тешки телесни повреди. И двајцата биле задржани на понатамошно лекување. За настанот бил известен Државен инспекторат за труд.Се работи на расчистување на случајот.

 

Visits: 131

Posted in Несреќи при работа.