Повреден возач откако камион со македонска регистрација се превртел на автопат во Хрватска

Повреден возач откако камион со македонска регистрација се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана-Липовац, пренесуваат медиумите во регионот.

Несреќата се случила околу 17 часот и 5 минути кога возилото со северномакедонски регистерски таблички се превртело, при што неколку возила што ги превезувал камионот, паднале од платформата.

Сообраќајот на автопатот е затворен во источен правец и се пренасочува по заобиколен пат преку клучката Новска до клучка Окучани. Возачот на камионот е повреден и во тек е полициска истрага, пренесуваат медиумите.

Возачот според изјавите на очевидци бил свесен.

„Видов дека неговата приколка почна да се ниша. Беше прилично страшно“, изјавиле очевидци.

ЛИНК

Views: 21

Posted in Несреќи при работа.