Вработен во АРМ повреден на вежба на Криволак

Во Полициска станица Неготино вчера вечерта било пријавено дека околу 12,00 часот во Медицински центар Неготино бил донесен Т.Р.(38) од Тетово, вработен во АРМ, кој при изведување вежбовни активности на армискиот полигон „Криволак“, се здобил […]

повеќе

Тешко повреден геодет кој паднал во дупка

Геодет од Делчево бил тешко повреден додека вршел работни задачи, информираше МВР. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 14 часот во непосредна близина на македонско- бугарската граница. Тогаш геодетот В.З.(53) од Делчево, вработен во […]

повеќе

Млад работник починал од струен удар

Вчера околу 13,00 часот во Скопје бил пријавено дека на улица „Герника“, додека се изведувале градежни работи (истовар на цигли од товарно возило со кран), се случила страшна несреќа. Имено дел од кранот се заплеткал […]

повеќе

Багер згмечил работник во гостиварско

Четириесет и шестгодишен маж од село Лакавица починал откако при поправка на работна машина-багер бил фатен во пределот на градите помеѓу двата подвижни дела. Несреќата била пријавена во полиција вчера во 14:10 часот, а се случила во […]

повеќе

Машина нагмечи работник во депонијата „Мегленци“

Околу 09 часот пријавено е дека во депонијата „Мегленци“, сопственост на Јавното претпријатие „Комуналец“, во Битола, 60-годишниот Р.П. од селото Лопатица, вработен како машинист на работна машина-багер, извршувајќи работни задачи се здобил со тешки телесни […]

повеќе

Расчистувајќи, булдожер затрупал работник со снег

Несреќа се случила при чистење на снег. Триесетгодишен тетовец, вчера  се повредил додека со булдожер расчистувал снег по регионалниот пат Маврово-Галичник. Според СВР Тетово во близина на месноста „Царева чешма“, Ш.И. со булдожер работел на […]

повеќе

Работници за време на истовар на мермер доживееа голема несреќа – едно лице загина, а три се повредени

Уште една трагедија се случи во Македонија, петмина кочанчани доживеаа несреќа за време на работното време. – На 30.03.2018 година околу 17 часот кај градската капела во Кочани, при истовар на мермерни плочи од контејнер […]

повеќе

Македонски камионџија загина по удар во столб на автопат во Германија

Во тешка сообраќајна несреќа на автопат во Германија утрово загина 29-годишен возач на камион од Македонија. Несреќата се случила околу 6:50 часот на автопатот А44 во близина на Витен, а во правец кон Дортмунд, кога […]

повеќе

Камионџија загина вчера на регионалниот пат Плачковица – Штип

Камионџија загина вчера на регионалниот пат Плачковица – Штип, информираше МВР. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила околу 14.15 часот пред крстосницата за село Козјак. Тогаш Д.В.(65) од село Таринци управувајќи камион „Застава 621“ изгубил […]

повеќе

Смрт зад воланот: Детали за возачот на камион кој почина на пат кон ГП Делчево

Вчера во 16.50 часот на магистралниот пат Делчево- Граничен премин Делчево, на возачкото место во кабина на влекач “Волво“ со велешки регистарски ознаки со цистерна со велешки регистарски ознаки, бил пронајден починат Б.М. (53) од […]

повеќе

Каменуван професионален војник во касарната „Страшо Пинџур“

Вчеравечер во 21.20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека истиот ден околу 18.30 часот во скопското село Петровец во касарната „Страшо Пинџур” бил повреден професионален војник. Додека војникот извршувал задачи на […]

повеќе

Полицаец повреден во тепачка во ТЦ „Три бисери“

Групна тепачка  пред Три Бисери, настрадале неколку полициски службеници. Како што информира полицијата, вчера околу 04,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ во Трговскиот центар „Три Бисери“, […]

повеќе