Тракторист загина во делчевско Габрово

 Во несреќа со трактор загина 42-годишен жител на делчевското село Габрово. Според информациите од полицијата, несреќата се случила вчера кај месноста Кремењача во атарот на селото Габрово. – До несреќата дошло откако Б.Д. роден 1975 […]

повеќе

Изгубил живот при сеча на дрва

Педесетгодишен сечач на дрва од Берово денеска околу пладне го изгубил животот додека со пријателите сечеле дрва во шума над беровското село Владимирово. – Несреќата се случила пред 12 часот, кога дрво бука паднало врз […]

повеќе

Повреден вработен на патарината кај Глумово

Сообраќајната несреќа се случила вчера, и според официјалните информации од МВР, комбе „пежо боксер“ со скопски регистарски таблички, управувано Ј.Б. (40) од Скопје, удрило во кабина на патарината, а потоа и во автомобил „фолксваген шаран“ […]

повеќе

Повреден работник во рудникот „Булмак“

Работник во рудникот за олово и цинк „Булмак“ во Злетово вчера се повредил при извршување работни задачи. Министерството за внатрешни работи информира дека несреќата се случила вчера околу 10 часот. Повредениот Д.С. (43) од Пробиштип […]

повеќе

Работник тешко повреден при пад од училишен покрив

Вработен во основното училиште во с.Долно Ѓуѓанци, светиниколско, вчера паднал од покривот на училиштето додека извршувал поправки. Полицијата соопшти дека станува збор за В.А. (56), вработен како хаусмајстор во училиштето кој изведувал поправка на покривот […]

повеќе

Повреден полицаец во инцидент со дрвокрадци

Полицаец е повреден синоќа, кога дрвокрадци се обиделе да избегаат од полициската патрола која се обидела да ги сопре. Настанот се случил еден час по полноќ во велешкото село Горно Оризари. Полицијата му сигнализирала на […]

повеќе

Во несреќа со трактор тешко повреден старец

Вчера во 17,20 часот во Штип на излез од с.Спанчево кон с.Пантелеј, се случила сообраќајна незгода во која Љ.П.(84) од с.Спанчево, управувајќи трактор се превртел. Во незгодата Љ.П. се здобил со тешки телесни повреди (фрактура […]

повеќе

Прегазен од трактор при изведување земјоделски работи

  Жител на росоманското село Трстеник на возраст од 54 години се здобил со тешки телесни повреди, откако бил прегазен од трактор при изведување земјоделски работи во текот на вчерашниот ден, информираше денеска Верољуб Додевски, […]

повеќе

Почина градежен работник по пад од скеле

Градежен работник од Велес паднал од скеле при изведување градежни работи и починал од здобиените повреди.  Според информацијата од СВР Велес, околу 9 часот 69-годишниот Д.М. од Велес изведувал градежни работи на куќа која се […]

повеќе

Кумановчанец почина собирајќи слама

Во кумановското село Лопате, вчера попладне во 16 часот и 30 минути, 49-годишниот Н.Ф. од селото загинал во страшна несреќа. несреќниот кумановчанец собирајќи слама во сопствената нива, паднал од тракторска приколка на која бил качен […]

повеќе

Шумски полицаец прегазен со трактор во ресенско Избиште

Шумски полицаец е повреден претпладнево околу 10:30 часот во атарот на ресенското село Избиште, во обид за спречување нелегална сеча и транспорт на дрва. Како што соопшти СВР-Битола, настанот се случил кога седум полицајци од шумската полиција […]

повеќе