Починат градежен работник во Кавадарци, извршен увид на лице место

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место на градилиште за изградба на приватен објект, каде било пријавено починато лице кое работело како градежен работник. Со цел утврдување на причините за […]

повеќе

Млад битолчанец тешко повреден додека извршувал градежни работи за фирма – итно пренесен во болница

На 19.10.2022 во СВР Битола било пријавено дека во Клиничката болница во Битола со повреди бил пренесен Г.Н.(33) од Битола. Според пријавеното, тој се здобил со повредите додека извршувал градежни работи за фирма на објект […]

повеќе

Загина работник во Македонски Брод – паднал со багерот во провалија

65-годишен багерист од Куманово вчера загинал работејќи во Македонски Брод, откако со багерот паднал во провалија, соопшти полицијата. „На 15.07.2022 во 11.08 часот било пријавено дека во Македонски Брод, во месноста викана “Долна ричка”, С.С.(65) […]

повеќе

Загина млад работник од Зајас

Вчера во 17:40 часот во ОВР Кичево пријавено е дека Ј.Е.(24) од кичевското село Зајас, при изведување градежни работи со градежна машина во двор сопственост на Н.Г.(69) од селото Србица, се здобил со тешки телесни […]

повеќе

Несреќа во Кавадарци, две лица загинаа откако падна кран

Две лица починаа при пад на кран во Кавадарци, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи. Информацијата за МИА ја потврдија и од Основното јавно обвинителство во Кавадарци од каде велат дека несреќата се […]

повеќе

Повреден градежен работник во гостиварското село Горјане

Во текот на вчерашниот ден околу 12 часот, изведувајќи градежни работи во атарот на гостиварското село Горјане, И.С.(35) од Гостивар, вработен во приватна фирма од Гостивар, се здобил со повреди на раката. И.С. пренесен е […]

повеќе

Работник паднал од покрив додека работел на црквата „Покровение на Богородица“

Вчера попладне во полициска станица Свети Николе било пријавено дека околу 10 часот Д.Т. (65) од с. Каласлари, велешко, паднал од покрив додека извршувал градежни работи на црквата „Покровение на Богородица“ во с. Каратманово, општина […]

повеќе

Градежник тешко повреден по пад од објект во изградба

Жител од скопското село Кондово бил тешко повреден откако паднал од објект во изградба, вчера во Гостивар. Според полицијата, несреќата се случила околу 12 часот, на улицата Бранко Станоевиќ во Гостивар, во објкет сопственост на […]

повеќе