Несреќи

  • Прилепчанец тешко повреден по пад во сала на битолскиот Универзитет Прилепчанец тешко повреден по пад во сала на битолскиот Универзитет Педесет и петгодишен прилепчанец тешко се повредил кога паднал од поголема височина во Битола. Како што информираат од МВР, прилепчанецот во пладневните часови на 6 декември поставувал осветление во сала на објектот на Универзитетот во Битола, при што паднал и добил тешки ...
  • Работник тешко повреден во печатница во Кочани Како што информира полицијата, вчера во полициската станица во Кочани од страна на Итната медицинска помош е пријавено дека околу 11.45 часот Д.К.(36) од Кочани додека извршувал работни задачи во печатница, се здобил со тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршиле екипа од ПС Кочани и трудов инспектор. Се ...
  • Беровец загина во несреќа со трактор Беровец загина во несреќа со трактор Во село Двориште, Беровско, вчера, во претпалдневните часови, 39-годишен жител од истото село, додека управувал трактор „ИМТ 539“, без регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал во бездна превртувајќи се неколкупати, инфромираат од МВР. Како што посочија од полицијата, поради добиените повреди од несреќата, мажот со возило ...
  • Трагедија во Припор – еден работник загина, друг е повреден по одрон на земја Еден работник загина, а еден е повреден откако врз нив паднала земја од одрон. Работниците се од приватна градежна фирма Баџак инженеринг, а биле ангажирани за изградба на потпорен ѕид на улицата Христо Татарчев на 14-от крај. Попладнево додека изведувале градежни работи на потегот во населбата Припор дошло до одрон ...
  • Тешко повреден возач на камион на автопатот Миладиновци-Штип Тешко повреден возач на камион на автопатот Миладиновци-Штип На автопатот Миладиновци-Штип кој е во изградба, кај надвозникот за село Крушица во попладневните часови на 24. ноември возач на камион доживеал сообраќајна незгода. Како што информираат од МВР, 48-годишен возач од Скопје, управувајќи со камион „ман“ удрил во надвозникот. Во незгодата 48-годишникот се здобил ...
  • Таксист повреден и ограбен во Скопје Таксист од Скопје бил повреден и ограбен синоќа на булевар „АВНОЈ“, откако три лица насилно му одзеле 920 денари и избегале, велат од МВР. „Вработен во  Градска општа болница „Св. Наум Охридски”, вчера во 22:25 часот телефонски пријавил дека бил донесен А.М., кој од страна на непознато лице бил  повреден. Во ...

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР

ВИДЕО КЛИПОВИ БЗР
  • Mладите и БЗР- работа во кафуле https://youtu.be/33O0EWv_QDY Голем дел од младите работат во кафулиња, соочувајќи се со секојдневни ризици за кои не се свесни за последиците. Ова видео е направено токму да се подигне свеста кај младите за безбедни и здрави работни услови. Автор на краткото видео е Андријана Зафировска
  • Замор на работно место Чувството на умор или поспаност по продолжениот ментален или физички напор на работа е вообичаена појава. Заморот е сепак повеќе од само да се чувствувате уморни. Замор е акутна и / или хронична состојба, што може да доведе до ментална и / или физичка исцрпеност. Заморот ги спречува луѓето да функционираат во рамките на нормалните граници. ...
  • НАПО – серијал на кратки анимирани филмови за БЗР Напо, e aнимиран карактер во серија анимирани филмови. Обезбедува лесни вести и провокации за воведувањето на теми за безбедност и здравје при работа и превенција на ризици. Напо е типичен работник во било која индустрија или сектор. Често, тој е изложен на заеднички опасности и ризични ситуации на работното место. Сепак, активно е вклучен во идентификување ...

Archives

Hits: 32534