Брутална тепачка во охридска болница – вработен тешко повреден

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 24-годишниот Б.З. од Охрид.

Пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти мај оваа година во 14 часот и 45 минути во Специјална  болница ,,Свети Еразмо” во Охрид. Тој, на висок тон упатил вербални навреди кон С.А. вработен портир во болницата, кој во моментот бил на своето работно место и ги извршувал работните задачи. Во еден момент од вербалните напади, сега пријавениот Б.З.  физички го нападнал портирот, со двете раце го фатил за вратот и силно го притискал, а потоа му задал повеќе удари со тупаници во пределот на градниот кош нанесувајки му повеќе телесни повреди.

По извршениот физички напад, Б.З. веднаш заминал од местото на настанот.

Извор: http://press24.mk/brutalna-tepachka-vo-ohridska-bolnica-vraboten-teshko-povreden

Views: 88

Posted in Несреќи при работа.