ПОВРЕДЕН ПОЛИЦАЕЦ НА ПРОТЕСТОТ ЗА ОДБРАНА НА ИМЕТО

Полицаец кој го обезбедувал седиштето на ЕУ во Скопје вечар бил повреден со камен од лице кое присуствувало на протестот организиран од Светски македонски конгрес и Македонските заедници во Европа. Кај едно лице биле пронајдени молотови коктели, а запалени биле и знамињата на Грција и Албанија.

Како што соопштија од МВР, за време на вчерашниот протест кој започна во 18 часот пред седиштето на ЕУ во Скопје, а продолжи пред Собранието, при пристигнувањето на граѓаните, од страна на неколку лица биле фрлани камења кон зградата на ЕУ- Инфо Центар, при што со еден камен е погоден полициски службеник во пределот на левата надколеница.

Извор: http://mkd-news.com/politsaets-dobil-kamen-vo-litse-na-protestot-za-odbrana-na-imeto/?utm_source=daily.mk&utm_medium=daily.mk

 

 

Views: 85

Posted in Несреќи при работа and tagged , .