ПОВРЕДЕН РУДАР ВО БУЛМАК – ПРОБИШТИП

Рудар бил повреден вчера попладне во рудникот Бул Мак.Според информациите од Полицискиот билтен , во текот на вчерашниот ден  во 18.15 часот во Полициската станица Пробиштип, од  Итната медицинска помош  било пријавено дека за укажување на лекарска помош бил донесен  дваесет и едногодишниот  Д.А. од Пробиштип кој при работа  во  рудникот Бул Мак се здобил со тешка телесна повреда (скршници на два прста на левата рака).

Рударот   по укажаната помош бил препратен во Клиничката болница Штип.

ЛИНК

Views: 134

Posted in Несреќи при работа.